برد مدار چاپی

برد مدار چاپی که از مجموعه‌ای مدارهای الکترونیکی تشکیل شده است، می‌تواند یک طرفه (یک لایه مس)، دو طرفه (دو لایه مس) یا حتی چند لایه (Multi Layer) باشد؛ به‌طوری‌که قطعات الکترونیکی همانند مقاومت، خازن، آی سی و … بر روی آن مونتاژ شده و جهت استفاده در تجهیزات الکترونیکی و صنعت بکار می‌رود. ماده خام تشکیل دهنده این بردها از متریال‌های مختلفی مانند فایبر، راجرز، تفلون، فلکسی بل و … ساخته شده و با ضخامت‌های متفاوت در بازار عرضه می‌گردند. استاندارد جهانی تولید بردهای مدار چاپی بر اساس استاندارد UL وIPC  بوده و در جهان الکترونیک طراحی این بردها از نرم‌افزار Protel استفاده می‌گردد.

بردهای مدار چاپی در همه محصولات الکترونیکی مورد استفاده قرار میگیرد. دیگر موارد بُرد مدار چاپی شامل سیم بسته‌بندی و ساخت و ساز نقطه به نقطه می‌باشد. بُرد مدار چاپی نیازمند طراحی‌های اضافی برای ترتیب مدار دارد، اما ساخت و مونتاژ می‌تواند به صورت خودکار و اتوماتیک باشد. ساخت مدارهایی با بُرد مدار چاپی نسبت به دیگر روش‌های سیم کشی به عنوان اجزاء نصب شده و سیم کشی با یک بخش واحد، ارزان‌تر و سریع تر است. علاوه بر این، خطاهای سیم کشی اپراتور هم حذف می‌شوند.

هنگامی که برد تنها دارای اتصالات مسی است و هیچ اجزای تعبیه شده دیگری ندارد، آن را بُرد چاپ سیم کشی (PWB) یا برد سیم کشی حک شده می‌نامند. اگر چه دقیق تر، واژه بُرد چاپ سیم کشی کمتر استفاده می‌شود. برد مدار چاپی همراه با قطعات الکترونیکی است که مونتاژ مدار چاپی (PCA)و یا مونتاژ برد مدار چاپی (PCBA)نامیده می‌شود. واژه استفاده شده IPC برای بردهای مونتاژ شده، مونتاژ کارت مدار (CCA) می‌باشد، که مربوط به بُرد پشت‌های مونتاژ شده آن است. برد مدار چاپی واژه‌ای است که به‌طور غیررسمی برای هر دو برد خالی و مونتاژ شده استفاده می‌شود.

در سایت جهان الکترونیک میتوانید با تکمیل فرم سفارش PCB از طریق سایت، سفارش گذاری کنید.